Europski tjedan vještina u
strukovnom
obrazovanju i osposobljavanju

South Eastern Mediterranean Environmental Project ili skraćeno SEMEP, je projekt kojeg je pokrenulo Ministarstvo Grčke kao projekt odgoja i obrazovanja o okolišu i mogućnostima razmatranja problema okoliša koji su zajednički cijelom području Mediterana. Inače, ovaj je projekt prihvaćen na 27. generalnoj skupštini UNESCO-a u listopadu 1993. godine i ima potporu ove svjetske organizacije kao ekološki projekt koji okuplja zemlje jugoistočnog Sredozemlja među kojima i Hrvatsku. Točnije: projekt se odnosi na obalne dijelove tih zemalja, a u praktičan rad uključuje učenike u dobi od 11 do 16 godina u sklopu edukativnog ekološkog programa: Odgoj za okoliš. Cilj projekta je uočavanje ekoloških problema u okolišu,  ekološko osvješćivanje mladih ljudi, promišljanje o uzrocima i posljedicama uništavanja okoliša, razvijanje kod učenika sklonosti prema znanstvenom pristupu, povezivanje škola na međunarodnoj razini na način da se problemi lokalne sredine predstavljaju drugim sredinama i obratno, razmjenjivanje podataka, preporuke za poduzimanje mjera, uspoređivanje i natjecanje. Danas je to omogućeno jednostavnim i učinkovitim načinom putem e-maila, a komunikacija se odvija na engleskom jeziku.

SEMEP je u Hrvatskoj započeo s programom tijekom školske godine 1996/97., a koordinator projekta za Hrvatsku je prof. dr. Draško Šerman s Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. Odmah u početku projekta za aktivno sudjelovanje u SEMEP-u prijavilo se 36 srednjih škola (sudjelovale ukupno 32). To su mahom škole u gradovima i mjestima duž cijele hrvatske obale i otočja Jadrana, počam od Labina i Bakra do Dubrovnika i Visa. Tema istraživanja koja se provodila prve godine SEMEP-ova programa išla je pod nazivom „More i mi“, a sadržaj rada odnosio se na istraživanje utjecaja ljudi na more i mora na ljude.

Iz našeg područja u projektu sudjeluju Pomorska škola Bakar, Prva hrvatska riječka gimnazija, Prva hrvatska sušačka gimnazija i Ekonomska škola Mije Mirkovića Rijeka.

CILJEVI:

• EKOLOŠKO OSVJEŠĆIVANJE MLADIH LJUDI
  • PRONALAŽENJE EKOLOŠKIH PROBLEMA SREDINE U KOJOJ ŽIVIMO
  • AKTIVNO UKLJUČIVANJE U PROBLEME LOKALNE ZAJEDNICE
  •  SURADNJA SA UČENICIMA DRUGIH ŠKOLA – IZLASCI NA TERENE  (OŠ Bakar, Prva riječka hrvatska gimnazija, Prva sušačka hrvatska gimnazija u Rijeci, Ekonomska pkola Mije Mirkovića u Rijeci, ŠRD Luben Bakar, ronioci Kostrene i Bakra, Lučka kapetanija Rijeka, Grad Bakar, Udruga za zaštitu Kupe-Brod na Kupi, Prirodoslovni muzej Rijeka)
  • KOMUNIKACIJA SA DRUGIM ŠKOLAMA ( INTERNET, E-MAIL)

SADRŽAJ RADA:

• PREDAVANJA
  • EKO AKCIJE ( ČIŠĆENJA PLAŽA, PODMORJA, RIJEKE KUPE)
  • ANALIZA PLAŽA
  • DETERMINACIJA FLORE I FAUNE U MORU
  • MEDITERANSKA PREHRANA
  • POSJET ZAGAĐIVAČIMA UZ MORE
  • PODVODNA FOTOGRAFIJA

MJESTO RADA:

• BAKARSKI ZALJEV, KOSTRENA, RIJEKA
  • OTOCI KRK I CRES
  • BROD NA KUPI

Nosioci aktivnosti: učenici svih razreda po odabiru razrednika, profesori kemije, fizike, ekologije, etike, vjeronauka, engleskog, hrvatskog jezika, pedagog, povijesti, biolozi gimnazija, domar, spremačice.

U akcijama čišćenja podmorja, plaža ili rijeke Kupe odlaže se otpad u dogovoru sa Udrugama, a učenici broje i selektiraju.

Vrijeme realizacije: tijekom cijele školske godine.