Europski tjedan vještina u
strukovnom
obrazovanju i osposobljavanju

Europski dan jezika
Autor: Ivana Mijatović, 16. 10. 2016.

Europski dan jezika

26. rujna

I ove smo godine u Ekonomskoj školi Mije Mirkovića Rijeka obilježili Europski dan jezika. Učenici prvih i drugih razreda s profesoricama Marijanom Glomazić Jerkić i Majom Bukša prošetali su se Korzom i proveli kratku anketu, odnosno upitali naše sugrađane koje strane jezike govore, zašto je važno poznavati strane jezike te koje bi još jezike voljeli naučiti.

Evo što su nam odgovorili:

Većina naših ispitanika svih uzrasta govori engleski jezik, iza kojeg odmah slijede njemački i talijanski. Manji broj govori još i francuski.

Voljeli bi poznavati široki raspon stranih jezika, od kojih najviše španjolski, ruski, kineski i francuski, a neki bi željeli poznavati i portugalski, arapski, turski ili japanski.

Razlozi zašto su im strani jezici važni su različiti, no na prvom mjestu svakako je posao, iza kojega slijedi školovanje te mogućnost sporazumijevanja u stranoj zemlji. Mnogi bi rado i putovali, pri čemu poznavanje stranih jezika svakako dobro dođe.

U svakom slučaju, mi smo se jako dobro proveli i zabavili, i nadamo se da ćemo ovakve ankete provoditi i ubuduće!