Međunarodno natjecanje Dabar 2019.
Autor: Kornelija Tonsa, 17. 11. 2019.

I ove su godine naši učenici sudjelovali na međunarodnom natjecanju informatike i računalnog razmišljanja – DABAR.

Dabar je međunarodno natjecanje koje promiče informatiku i računalno razmišljanje među učenicima osnovnih i srednjih škola, njihovim učiteljima i u široj javnosti. Zadaci su osmišljeni tako da potiču logičko razmišljanje, primjenu temeljnih informatičkih koncepata te razvoj različitih strategija rješavanja.

Ciljevi natjecanja su:

• širenje i popularizacija računalstva i informatike

• razvoj računalnog razmišljanja kod učenika

• usporedba znanja iz područja računalnih znanosti i informacijskih tehnologija između učenika u Hrvatskoj i Svijetu.

Službena stranica natjecanja je: http://www.ucitelji.hr/dabar

Organizator natjecanja za Hrvatsku su udruga "Suradnici u učenju", Hrvatski savez informatičara i Visoko učilišta Algebra uz podršku CARNET-a.

Natjecanje podržava Ministarstva znanosti i obrazovanja.

Natjecanje  se održavalo od 11. do. 15. studenoga 2019.g. na CARNetovom sustavu Loomen.

Natjecanje se organizira u 5 kategorija:

1.     MikroDabar za učenike 1. i 2. razreda OŠ

2.     MiliDabar za učenike 3. i 4. razreda OŠ

3.     KiloDabar za učenike 5. i 6 razreda OŠ

4.     MegaDabar za učenike 7. i 8. razreda

5.     GigaDabar za učenike svih razreda srednje škole

Neovisno o kategoriji, učenici rješavaju 12 izazovnih zadataka uz vremensko ograničenje od 40 minuta.

U  našoj školi, uz pratnju prof. Kornelije Tonse, sudjelovalo je 10 učenika i to: 2 učenika iz 2.f, 7 učenika iz 4.f i 1 učenik iz 4.g razreda.